MHK Başkanı Lale Orta: Kimseye baskı yapmadım

MHK Başkanı Lale Orta, son dönemde yaşanan tartışmaların ardından konuştu. TRT Spor’a konuk olan Lale Orta sorulara cevap verdi.

Lale Orta sözlerine, “Kamuoyunu bu kadar meşgul ettiğim için özür diliyorum. Gerçekten gündemin en önüne oturmak hiç istemedim. Bu konuyu Bükreş’te öğrendim. Hatta UEFA’nın hakem kurulu başkanı, bütün ülkelere benden bahsetti. “Avrupa’nın tek kadın MHK başkanı” dedi ve herkes alkışladı. Türkiye Futbol Federasyonu, Cumhuriyet’in 100’üncü yılında bana çok önemli bir görev verdi. Görevimin ve üstlendiğim misyonun farkındayım. Frappart, Türkiye’de final yönetmişti o maçtan sonra Avrupa’da kadın hakemleri inanılmaz gelişti. Frappart, Dünya Kupası’nda da maç yönetti. Ben de MHK Başkanı olarak bu alanda da yeni bir çığır açtım” diye başladı.

Görev kabulünden önce bir tedirginlik yaşadınız mı sorusuna Lale Orta, “Bir görevi kabul etmeden evvel çok düşünürüm ama tedirgin olmam. Kolay bir şey değil ve çok zor bir zamanda geldim. Zamanlama açısından da zor bir zaman. Ama başarılı olmak için ekibimle beraber çok çalışıyoruz. Adaleti, şeffaflığı getirmek istiyoruz. Çok netiz, bu anlamda yönetimimiz çok net olacak” cevabını verdi.

Lale Orta, Donk ile Zaniolo arasındaki pozisyona dair “Kimseye ben bir baskı yapmadım. Yapımda yok zaten böyle bir şey. Demokratik bir insanım. Baskıyla bir şeyin düzeleneceğine inanmıyorum. Donk pozisyonunda kesinlikle sarı kart, kırmızı kart meselesi değildi. Sorun şuydu; ben izlediğim zaman bunun kırmızı kart olması gerektiği söylendi. Hakemlerinden bunun ayağa temas olmadığını öğrendim. Gösterilen görüntü uzak kameradan, anlatılan şey sanki basılmış ve onun üstünde sanki kırmızı kart olması şeklinde yorumlanıyordu. Farklı bir açıdan, herkes tarafından gerçeğin bilinmesini istedim. Galatasaray, Kasımpaşa ya da başka bir kulübe manipülasyonum olamaz. Gösterilmeyen bir pozisyonun gösterilmesini istemek nasıl bir manipülasyon olabilir. Sadece gösterilmeyen o açıyı, o pozisyonu daha iyi anlatan ve bunun üzerinden yorum yapılmasının daha doğru olacağını… Bazı düzeltmelerin yapılması gerektiğini düşündüm. Hiçbir programa, hiç kimseye bir baskı yapmadım. Bu ne dürüstlüğüme, ne akademisyenliğime yakışır. Başka bir maçta bunun da gösterilmesi için yine aynı şekilde…” açıklamasını yaptı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir