Murat Ağırel, Kızılay’a sordu: Battaniye parası nerede? Çin’in gönderdiği çadırların akıbeti ne oldu?

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından Kızılay’ın yardım kuruluşları ile bazı şirketlere çadır sattığını ortaya çıkaran Cumhuriyet yazarı, gazeteci Murat Ağırel, bugünkü yazısında da 3.5 milyon Avro tutarında gelen battaniye yardımı ile Çin’den gelen çadırların akıbetini sordu. Çin’den gönderilen çadırlarla ilgili “THY ile taşınmasına dair belgelere ulaştım ancak sonrasında bu çadırların nereye gönderildiğine dair bir belgeye veya bilgiye ulaşamadım” diyen Ağırel, battaniye yardımının da bekletildiğini ileri sürdü. Ağırel, “Çünkü bu para ile battaniye alıp dağıtalım mı? Yoksa KIZILAY’ın deposunda eksilen battaniye stokunu mu tamamlayalım diye karar vermeye çalışıyorlardı” diye yazdı.

Ağırel yazısında özetle şunları kaydetti:

“Mesela Çin, 20 bin çadır göndermiş. Fransa, İspanya çadır göndermiş. Çin’den gelen çadırlar ne oldu. Ben akıbetine ulaşamadım. THY ile taşınmasına dair belgelere ulaştım ancak sonrasında bu çadırların nereye gönderildiğine dair bir belgeye veya bilgiye ulaşamadım. Türk Kızılay yetkilileri çadır haberimden sonra ne telefonuma çıktılar ne de yazılı sorularıma cevap verdiler. Kızılay resmi açıklamasında 75 bin 136 çadır sevk ettik açıklaması yapmıştı. Acaba bu çadırlar deposunda var olan çadırlar mı yoksa Kızılhaç birliklerinden gelen çadırlar mı cevabını bilmiyoruz. Zira sadece Çin’den 20 bin çadır gelmiş. Onu da satmamışlardır herhalde diye düşünüyorum.

Mesela federasyona bir yardım geliyor. Bu da 3.5 milyon Avro tutarında battaniye yardımı. Soğuk iklim koşulları için önem sıralamasında en önemli ihtiyaçlardan biri. Federasyona gelen bu yardım ne yapılıyor? Bekletiliyor efendim. Yazımı yazarken halen bekletiliyordu. Çünkü bu para ile battaniye alıp dağıtalım mı? Yoksa KIZILAY’ın deposunda eksilen battaniye stokunu mu tamamlayalım diye karar vermeye çalışıyorlardı.”

Yazının tamamını okumak için .


Gazeteci Murat Ağırel: Kızılay, AHBAP’a çadır sattı

Murat Ağırel: 2021 faaliyet raporuna göre Kızılay, 2019 yılında 1 milyon, 2020 yılında 759 bin ikinci el eşya satmış!

TIKLAYIN – Murat Ağırel: Kızılay’ın çadır satışında üçüncü perde

TIKLAYIN – Kızılay iştirakinin Ahbap’a çadır satması tartışmaları ile ilgili neler biliniyor?

TIKLAYIN – Kızılay Başkanı’ndan ‘çadır’ açıklaması: Ahbap ve Kızılay’ın iş birliği ahlakidir, akılcıdır, yasaldır

TIKLAYIN – Kızılay Başkanı Kınık’tan istifa sorusuna: Ortaya böyle bir başarı konulmuşken goygoycuların lafı ile hareket etmem

TIKLAYIN – Haluk Levent’ten Kızılay’ın AHBAP’a çadır ve gıda satışına ilişkin açıklama: O an almak zorundaydım

TIKLAYIN – Kızılay Başkanı Kerem Kınık’tan “AHBAP’a parayı iade edin” yorumuna yanıt: Bakarız

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*