Yunan basını: Türkiye’nin 3 kırmızı çizgisi var, geri adım atmayacaklar

14’üncüsü düzenlenen Büyükelçiler Konferansı, “Türkiye Yüzyılı’nda Dış Politikamız” temasıyla Beştepe’de yapıldı.

Dışişleri Bakanlığı Merkez Teşkilatı’nda görevli büyükelçilerin yanı sıra Türkiye’nin yurtdışındaki misyonlarında görevli büyükelçilerin katıldığı konferansta Dışişleri Bakanı Hakan Fidan önemli mesajlar verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise, Kabine Toplantısı sonrasında, “Cumhuriyetimizin 100. yılında Türk demokrasisini darbe anayasasından kurtararak, sivil bir anayasa ile buluşturmak istiyoruz. Bununla ilgili hamlemizi önümüzdeki günlerde yapacağız” dedi.

ERDOĞAN VE FİDAN YUNAN BASININDA

Fidan ve Erdoğan’ın açıklamaları Yunan basınında geniş yer buldu. Haberi manşetine taşıyan Etnos gazetesi, Türkiye’nin geri adım atmayacağı 3 kırmızı çizgisi olduğunu yazdı.

“Ege, Akdeniz ve Kıbrıs’ta Ankara için geri adım yok” başlığı ile okurlarının karşısına çıkan Ethnos, Fidan’ın Atina ile olumlu bir atmosferden söz ettiğini vurguladı. Ethnos, “Erdoğan kabineden sonra: Türkiye, Kıbrıs’taki soydaşlarını zorbalara terk etmediğinde tarih yazdı” başlıklı haberinde de Erdoğan’ın açıklamasında Kıbrıs’a da değindiğini belirtti.

CNN Inernational’in Yunan edisyonu ise, Fidan’ın, “Ege ve Doğu Akdeniz’deki çıkarlarımızı korumaya devam edeceğiz. Yunanistan ile olumlu atmosferi korumaya çalışacağız. Ege’de de aynı dürüstlüğü Yunanistan’dan bekliyoruz” sözlerini öne çıkardı.

Erdoğan’ın Kabine Toplantısı sonrasında yaptığı açıklamalara yer ayıran Kathimerini ise, “Erdoğan: Türk Anayasası’ndaki yeni değişiklikleri açıkladı” başlığını attı. Haberde, “1980 askeri darbesinden sonra hazırlanan mevcut Türkiye Anayasası, bugüne kadar çeşitli revizyonlardan/değişikliklerden geçti.” ifadesine yer verildi.

In.gr adlı haber sitesi, Ankara’dan gelen açıklamalar sonrası şu yorumda bulundu: “Türk diplomasisi Atina ile müzakere istediğini gösteriyor ancak Kıbrıs konusunda farklı bir pozisyon sürdürüyor ve bu da bir çıkmaza işaret ediyor.”

KAYNAK: HÜRRİYET

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir