Almanya’dan sınırda göçmen adımı

Almanya’nın, düzensiz göç ve insan kaçakçılığıyla mücadele kapsamında Polonya ve Çek Cumhuriyeti sınırlarında kontrolleri artıracağı bildirildi.

Almanya İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, İçişleri Bakanı Nancy Faeser’in Polonya ve Çek Cumhuriyeti sınırlarında kaçakçılık için kullanılan güzergahlarda “esnek kontrollerin” yapılması talimatı verdiği belirtildi. Açıklamada, söz konusu sınır bölgelerinde kaçakçılık suçlarının artmasından dolayı, sınır bölgesini denetlemek için ek kontrollerin gerekli olduğu aktarıldı.

Sınır bölgelerinde daha önce yoğunlaştırılan “örtülü kontrollerin” yanı sıra kaçakçıların ağırlıklı olarak kullandığı noktalarda da ek kontrollerin yapılacağı bilgisi paylaşılan açıklamada, “Bununla kaçakçılık faaliyetlerinin daha erken tespit edilerek önlenmesi hedefleniyor.” ifadesi kullanıldı.

İçişleri Bakanı Faeser, Federal Meclis İçişleri Komisyonu’na katıldıktan sonra yaptığı açıklamada, insanların hayatını tehlikeye atan kaçakçıların acımasız ticaretini durdurmak istediklerini söyledi. Yerleri sürekli değişecek esnek ve mobil kontrollerle kaçakçıların başka noktaları kullanmalarını önlemek istediklerini anlatan Faeser, tedbirlerin etkisini göstermesi için Polonya ve Çek Cumhuriyeti ile yakın temasta olduklarını kaydetti.

Düzensiz göçün önemli ölçüde azaltılması için Avrupa’da ortak iltica sisteminin oluşturulmasının önemli bir adım olacağını vurgulayan Faeser, “Avrupa Birliği’nin dış sınırlarında herkes sıkı bir şekilde kontrol edilmeli ve kayıt altına alınmalıdır.” dedi. (AA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir