Cumhuriyet Bayramı emekli ikramiyesi ne zaman yatacak, kimlere verilecek?

Çalışmayan emeklilere 5 bin lira ikramiye ödenmesine ilişkin düzenleme Meclis’te kabul edildi. 5000 lira emekli ikramiyesi çalışma hayatına devam etmeyen emeklilere verilecek olup, dul ve yetim statüsündeki emeklilere de kesinti ile yatırılacak.

EMEKLİ İKRAMİYESİ NE ZAMAN YATACAK?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Cumhuriyet’in 100. yılı dolayısıyla tek seferlik verilecek olan emekli ikramiyesinin Kasım ayının ilk iki haftası içerisinde hesaplara yatırılacağını belirtti.

5000 TL EMEKLİ İKRAMİYESİ KİMLERE VERİLECEK?

Kabine toplantısı ardından konuşan Erdoğan, emekli ikramiyesi kimlere verilecek açıkladı. Erdoğan, emekli ikramiyesinin çalışmaya devam eden emeklilere verilmeyeceğini duyurdu.

“Emekli olup, fiilen çalışmaya devam eden emeklilerimizi bu düzenlemenin dışında bırakıyoruz. Bu ödemeler Kasım ayının ilk yarısı itibariyle emeklilerimizin hesabına yatırılmış olacaktır. Yılbaşında emeklilerimizin durumunu tekrar gözden geçirip her türlü fedakarlığı sergileyeceğiz. Bu kararın hayırlı olmasını diliyorum.”

DUL VE YETİM MAAŞI ALANLAR EMEKLİ İKRAMİYESİ ALACAK MI?

Dul olup çocuğu olmayanların yüzde 75, dul olup çocuğu olanların yüzde 50, yetim olanların ise yüzde 25 oranında ikramiyeden faydalanması bekleniyor.

Buna göre çocuklu ve dul olan vatandaşların ödemeleri 2500 TL, yetim ödemesinin 1250 TL’de kalacağı belirtiliyor.

ÇALIŞAN EMEKLİYE İKRAMİYE YOK

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, sosyal medya hesabından açıklamada bulundu. Emekli ikramiyelerine değinen Işıkhan, şu ifadeleri kullandı;

“Emekli olup fiilen çalışmaya devam eden emeklilerimiz hariç olmak üzere tüm emeklilerimize 5 bin lira ödeme verilmesini öngören yasa maddesi, Meclis Genel Kurulunda kabul edildi. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da emeklilerimizi desteklemeye, yanlarında olmaya devam edeceğiz. Kıymetli emeklilerimize hayırlı, uğurlu olsun.”

EMEKLİ İKRAMİYESİ MECLİS’TE KABUL EDİLDİ

CHP milletvekilleri ikramiyenin “15 bin lira” olması yönünde önerge verdi ancak AKP-MHP milletvekilleri tarafından kabul edilmedi.

Önerge üzerinde konuşan CHP’li Veli Ağbaba, şunları söyledi:

SİYASİ DOLANDIRICILIK, ÜÇ KAĞITÇILIK…

*5 bin lira çalışan emeklilere siyasi üçkağıtçılık. 2 milyona yakın emekli, keyfinden çalışmıyor. Siz 2 milyon emekliyi ayırıyorsunuz. Büyük bir vicdansızlık, siyasi dolandırıcılık. Biz 5 bin lira yerine 15 bin lira ödenmesini istiyoruz.

*Eller kalkınca tüm Türkiye görecek. Siz siyasi dolandırıcılıkta ustasınız. Seçimden önce emekliyi ezdirmeyeceğiz diyorsunuz, seçimden sonra unutuyorsunuz. Akbaşoğlu (AKP Grup Başkanvekili) 5 bin lira sizin pantolonunuza, ayakkabınıza yetmez.

*Sizin tuzunuz kuru, 2-3 maaş mı alıyorsunuz? Siz 30 bin lira elbise giyiyorsunuz. Emekli senin giydiğin gömleği alamaz. Sizin çevrenizde emekli yok mu, hiç utanmıyor musunuz? Almanya’da emekli 1400 Euro alıyor, Türkiye’de 250 Euro.

*Almanya’daki 136 kg et alıyor, Türkiye’deki 23 kilo et alıyor. Emekli ikinci el ceket alıyor. Emekliler pazara hava kararınca gidiyor. Ya çürük meyve ya da fiyat düşünce alıyor.

30 BİN LİRA OLSUN ÖNERİSİ

SP milletvekilleri ise ikramiyenin temmuz ayından başlayarak 6 ay boyunca toplam 30 bin lira olarak ödenmesi yönünde önerge verdi. Bu öneri de Cumhur İttifakı oylarıyla reddedildi.

SP Grup Başkanvekili İsa Mesih Şahin, 5 bin lira düzenlemesini şöyle eleştirdi:

“Bu ekonomik kriz varken, emekli bu maaşla geçinemez. Bir kerelik 5 bin liranın yeterli olmayacağını kabul edelim, bu emeklinin gönlünü kırmayalım. Çalışan emekliye verilmemesi doğru değildir. Bir emekli neden çalışır? Geçinemediği, yetiremediği için çalışır. Bir istisna konulacaksa yüksek maaş alan Bakan, Milletvekiline ikramiye ödenmesin. 5 bin lira yerine 30 bin lira verilsin. Zor şartlar altında yaşayan dul ve yetimlere kesinti olmadan ödeme yapılmalı.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir