Evindeki alerjene yatkın bu yedi alanını temizlemeye biraz daha fazla zaman ayırmak, nefes almanızı biraz daha kolaylaştıracak:

Aslında kirletici konsantrasyonları iç mekanlarda iki ila beş kat daha yüksek olabilir . Tahminen insanların büyük çoğunluğu ev içinde bulunan toz akarları, kepek, küf ve diğer alerjenlerden etkileniyor ve bu alerjenlerin nerelerde saklandığına şaşırabilirsiniz.

Yatak

Bir çalışma , yatak odalarının neredeyse %75’inde üç veya daha fazla tespit edilebilir alerjen bulunduğunu ortaya çıkardı. Toz akarları yatağınızda ve yatağınızda yatmayı severler.
Nevresimlerinizi her hafta sıcak suyla yıkamak ve en sıcak ayarda kurutmak, toz akarlarını öldürmenize ve uyurken burnunuzu çekmenizi ve hapşırmanızı engellemenize yardımcı olacaktır. Yatağınızı da koruyabilirsiniz.

Halılar

Çalışmalar halı kaplı evlerde alerjen düzeylerinin parke veya fayans zeminli evlere göre daha yüksek olduğunu göstermiştir. Alerjenleri azaltmak için halınızı ince parçacıkları yakalayan ve halıdaki alerjiye neden olan parçacıkları önemli ölçüde azaltan yüksek enerjili parçacık hava (HEPA) filtreli bir vakum kullanarak haftalık olarak vakumlayın. Ayakkabılarınızı evde çıkarmak aynı zamanda polenleri içeride takip etmenizi de engelleyebilir.

Oyuncaklar

Çocuklarınızın sarılmayı sevdiği peluş hayvanlar alerjenlerle doludur. Yatak takımları gibi “doldurulmuş eşyaların” da düzenli olarak yıkanması gerekir. Oyuncaklar makinede yıkanabilirse, onları sıcak su döngüsünde makineden geçirin ve ardından en yüksek sıcaklık ayarındaki kurutucuya atın.

Doldurulmuş oyuncakları en az 12 saat boyunca dondurucuya da koyabilirsiniz; yayınlanan bir araştırmaya göre, soğuk sıcaklıklar toz akarlarını öldürecek ve yumurtaların çatlamasını önleyecek .

Şömine

Şöminenizdeki ince parçacık kirliliği alerjinizin alevlenmesine neden olmadığı sürece, çatırdayan bir ateşin önünde dinlenmekten daha sıcak çok az şey vardır. Sezonun ilk ateşini yakmadan önce sertifikalı bir baca temizleyicisi ile bir inceleme planlayın ve alerjiye neden olabilecek parçacıkları gidermek için şöminenizi ve bacanızı profesyonelce temizletin. Ateşiniz yanarken cam kapıları kapalı tutarak havadaki alerjenleri de azaltabilirsiniz.

Fanlar
Tavan vantilatörünüz soğuk havayı sirküle ederken, dönen kanatlar da polen ve tozun odaya yayılmasına neden olabilir. Havadaki bu alerjenler hapşırma, burun çekme, burun akıntısı, gözlerde kaşıntı ve öksürük gibi semptomlara neden olabilir .

Açmadan önce tüm tozu temizlemek için tavan fanı kanatlarını nemli bir bezle silin. Kutu fanlarının da temizlenmesi gerekir: Yeniden monte edip çalıştırmadan önce fanın fişini çekin, kapağı çıkarın ve fan kanatlarını nemli bir bezle silin.

Fırın filtreleri

Fırın filtreleri alerjenleri yakalayacak ve havaya kaçmalarını önleyecek şekilde tasarlanmıştır. Fırın filtrenizi düzenli olarak değiştirmezseniz tıkanır ve daha fazla alerjenin havaya kaçmasına neden olur.

Fırın filtrelerinin temizlenmesi değil değiştirilmesi gerekir. Filtreyi her 30 ila 90 günde bir değiştirmelisiniz (öneriler için ambalajı kontrol edin). Bu toz, polen, küf ve diğer havadaki alerjenleri azaltacak ve aynı zamanda fırınınızın enerji verimliliğini de artıracaktır.

Pencere telleri

Sıcak günlerde pencereleri açıp evi havalandırmak cazip gelebilir. Perdeler zararlıları evden uzak tutma konusunda iyi bir iş çıkarsa da, mevsimsel polenlerin içeri girmesini engellemez.

Pencerelerinizi kapalı tutmak istemiyorsanız, alerjenlere maruz kalmayı azaltmak için pencere teli filtreleri takın ve bunları yapmayı unutmayın. Ekranda sıkışan polenleri gidermek için pencere ekranlarınızı ilkbaharda ve sonbaharda temizleyin.

Telleri temizlemek, onları pencereden çıkarmak, bir kova suya birkaç damla bulaşık deterjanı ile ovalamak, hortumla durulamak ve tekrar takmadan önce tamamen kurumasını beklemek kadar basittir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir