Mehmet Şimşek’ten Dünya Bankası mesajı

Bakan Şimşek, sosyal medya hesabından konuyla ilgili bir paylaşımda bulundu. Şimşek, “Dünya Bankası, önümüzdeki üç yıl içinde Türkiye’nin kamu ve özel sektörüne sağladığı finansmanı ikiye katlayarak 35 milyar dolara çıkarmayı planlıyor” diyerek alınan kararın Orta Vadeli Program için bir onay niteliğinde olduğunu söyledi.

ÜRETİM VURGUSU

Şimşek, söz konusu planlamanın Birleşik Arap Emirlikleri’nin daha önce açıkladığı üç yılı kapsayan yaklaşık 51 milyar dolarlık yatırım planına ek olacağını belirtirken; böylesine önemli bir dış finansmanın, programın başarılı şekilde yürütüleceğine destek olacağını vurguladı. 

Bakan Mehmet Şimşek açıklamasının devamında Orta Vadeli Program’da makroekonomik ve finansal istikrarı sağlamayı, kapsayıcı ve sürdürülebilir büyümeyi teşvik etmeyi, deprem sonrası yeniden yapılanma sürecini başarıyla tamamlamayı amaçladıklarını söyleyerek, “Bu program, üretimi artırmak için reformları canlandırmaya odaklanmış durumda” değerlendirmesini yaptı. Dünya Bankası tarafından geçtiğimiz günlerde yapılan açıklamada, Türkiye ekonomisini istikrara kavuşturacak politikalara eşlik etme konusunda kararlılık mesajı verilmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir