Perakendede kısmi iyileşme

Perakende güveni bir önceki aya kıyasla kasım ayında yapılan indirim kampanyalarının etkisiyle artış gösterse de negatif seyrini korudu.

KARAMSARLIK AZALDI

Araştırma sonuçlarına göre:

Ankete katılan perakendecilerden, son 3 ayda işlerinin kötüleştiğini belirtenlerin oranı Kasım 2023’te yüzde 58.2’den yüzde 55.2’ye; gelecek üç ayda işlerinde kötüleşme bekleyenlerin oranı ise yüzde 49.3’ten yüzde 43.6’ya geriledi.

Perakende güvenine alt sektörler itibarıyla bakıldığında, Kasım 2023’te geçen yılın aynı dönemine göre ‘yiyecek, içecek ve tütün ürünleri’ ve ‘mobilya, aydınlatma ekipmanı ve ev içi kullanım ürünleri’, ‘birden fazla türde ürün satan bakkal, market ve büyük mağazalar’ ile ‘tekstil, hazır giyim ve ayakkabı’ sektörlerindeki değişim ortalamanın üzerinde gerçekleşti.

Bölgeler bazında incelendiğinde ise kasım ayı perakende güveni en fazla Batı Anadolu’da geriledi. Konya ise, Türkiye genelinden daha iyi performans sergiledi. Konya Perakende Güven Endeksi (KOPE), kasımda Türkiye genelinden ve AB-27’den daha olumlu bir perakende güvenine işaret etti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir