Sadece Birkaç Adımda Instagram Hesabınızı Nasıl Dondurabilirsiniz?

Hayatımızda önemli bir uygulama haline gelen ve kimilerine göre de gelir kaynağı olan sosyal medya platformu olan Instagram’ı zaman zaman kullanmaya ara vermek isteyebiliyoruz. Böyle durumlar için geçici olarak Instagram dondurma işlemi yapmamız gerekibliyor. 

Biz de bu içeriğimizde size telefondan Instagram dondurma işlemini adım adım anlatıp, Instagram dondurma linkini sizinle paylaşacağız. 

Instagram nasıl dondurulur?

 • Adım #1: Instagram hesabınızla giriş yapın.
 • Adım #2: Sağ alttaki profil bölümüne dokunun.
 • Adım #3: Sol üstteki dişli simgesine tıklayın.
 • Adım #4: “Profili Düzenle” seçeneğine dokunun.
 • Adım #5: “Hesabımı geçici olarak kapat’a” dokunun.
 • Adım #6: Sayfanın yönelttiği soruları yanıtlayın.
 • Adım #7: “Hesabı Geçici Olarak Kapat” butonuna dokunun.

Instagram hesabınızı geçici olarak dondurduğunuzda Instagram gönderileriniz, yorumlarınız ve beğenileriniz hesabı dondurduğunuz süre boyunca gizlenirler ancak silinmezler. Tekrar oturum açıp hesabınızı aktifleştirdiğinizde gönderileriniz, yorumlarınız ve beğenileriniz  kullanılabilir hale gelecektir.

Instagram hesabınızı dondurma işlemini yapabilmeniz için tarayıcı kullanmamız gerekiyor.

Instagram dondurma linki: 

Buradan ulaşabişeceğiniz Instagram dondurma linki ile hesabınıza giriş yaparak hesap dondurma işlemlerine başlayacağız. www.instagram.com/

Bahsettiğimiz gibi Instagram hesabınızı geçici olarak kapatmak için bir web tarayıcısı üzerinden bu işlemi gerçekleştirmeniz gerekiyor. Buradan Instagram’ın web sayfasına ulaşabilirsiniz.

Instagram hesabı dondurma detaylı anlatım:

Adım #1: Instagram hesabınızla giriş yapın.

Instagram hesabınızla web sayfasından kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapın. Sağ altta bulunan profil simgesine dokunarak profilinize gidin. Profil sayfasında sol üstte bulunan dişli simgesine dokunun.

Adım #2: “Profili Düzenle” seçeneğine dokunun.

Çark simgesine dokunduktan sonra açılan sayfada “Profili Düzenle” seçeneğine dokunun. Sayfayı alta kaydırarak orada bulunan“Hesabımı geçici olarak kapat’a” dokunun. Instagram’ın sorduğu “Hesabını neden kapatıyorsun” sorusunu yanıtlayın. Hesap şifrenizi girin. Hesabınızı dondurmak için son olarak “Hesabı Geçici Olarak Kapat” butonuna dokunun.

Instagram hesap dondurma işlemini 7 gün içerisinde yalnızca bir kez yapabiliyorsunuz. Dondurulan hesabı geri açmak için ise hesaba giriş yapmanız yeterli.Geçici olarak kapattığınız hesabınızı hemen geri açamıyorsunuz, birkaç saat beklemeniz gerekiyor. Hesabınızı ilk açtığınızda ise profiliniz boş haldedir ve takip ve takipçi sayınız görünmez. Sadece gönderi sayınızı görebilirsiniz. Sabırlı olun, birkaç saat sonra dondurduğunuz hesabınız eski haline döner.

Dondurulan Instagram hesabı tekrar nasıl aktif edilir?

 • Adım #1: Instagram’a giriş yapın.
 • Adım #2: Otomatik aktifleştirmeyi kontrol edin.
 • Adım #3: Hesap durumunuzu kontrol edin.

Adım #1: Instagram’a giriş yapın.

Instagram uygulamasını açın veya bir web tarayıcısından Instagram’ın web sitesine gidin. Dondurduğunuz Instagram hesabınızın kullanıcı adını ve şifresini girerek giriş yapın.

Adım #2: Otomatik aktifleştirmeyi kontrol edin.

Instagram hesabınıza başarıyla giriş yapmanız, hesabınızın otomatik olarak aktifleştirilmesi anlamına gelir. Giriş yaptıktan sonra profilinizin ve gönderilerinizin tekrar görünür hale geldiğini görebilirsiniz.

Adım #3: Hesap durumunuzu kontrol edin.

Hesabınızın aktifleştirildiğinden emin olmak için profilinize gidin ve her şeyin yerinde olup olmadığını kontrol edin. takipçileriniz ve takip ettiğiniz kişilerin listesi eski durumuna dönmüş olmalıdır.

Instagram hesabımızı dondururken nelere dikkat etmeliyiz? 

 • Veri kaybı riski
 • Erişim sınırlamaları
 • Dondurma süresi
 • Hesabı tekrar aktifleştirme
 • Takipçiler ve takip ettikleriniz
 • Hesap güvenliği
 • Instagram kuralları

Veri kaybı riski

Instagram hesabınızı dondurduğunuzda, hesabınıza ait veriler korunsa da, bu süreçte oluşabilecek teknik sorunlar nedeniyle veri kaybı riski her zaman mevcuttur. Önemli fotoğraflarınızı ve bilgilerinizi yedeklemeniz gerekebilir.

Erişim sınırlamaları

Hesabınızı dondurduğunuzda, hesabınıza giriş yapamaz, insanlar profilinizi göremez ve gönderileriniz, yorumlarınız ve beğenileriniz görünmez olur. Ancak mesajlaşma işlevi etkilenmez.

Dondurma süresi

Instagram hesabınızı en fazla 7 gün arayla bir kere dondurabilirsiniz. Hesabınızı tekrar aktifleştirmek için Instagram’a giriş yapmanız yeterlidir.

Hesabı tekrar aktifleştirme

Hesabınızı ne zaman aktifleştireceğinize karar verin. Instagram, hesabı dondurduktan sonra hemen tekrar aktifleştirmeye izin vermez. Birkaç saat beklemeniz gerekebilir.

Takipçiler ve takip ettikleriniz

Hesabınızı dondurduğunuzda, takipçileriniz veya takip ettiğiniz kişiler değişmez. Hesabınızı aktifleştirdiğinizde her şey eski hâline döner.

Hesap güvenliği

Hesabınızı dondurmadan önce şifrenizi güçlü tutun ve iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirin. Bu, hesabınızın güvenliğini artırır.

Instagram kuralları

Hesabınızı dondurmadan önce Instagram’ın topluluk kurallarını ve kullanım şartlarını gözden geçirin. Bazı durumlarda, kurallara uymayan hesaplar dondurulduktan sonra tekrar aktifleştirilemeyebilir.

Bu içeriğimizde Instagram hesabı geçici olarak nasıl kapatılır, Instagram hesabı nasıl dondurulur ve dondurulan hesap tekrar nasıl aktif hale getirilir gibi pek çok soruyu cevaplandırmaya çalıştık. Ek bir sorunuz olursa yorumlarda belirtmeyi unutmayın. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir