Türk şirketi Kontrolmatik Ukrayna’da enerji işleri için ABD’li danışmanlık şirketi Varyag ile anlaştı

Gökmen Mert KURAL

Rusya’nın Ukrayna işgalinin üzerinden neredeyse 2 yıl geçti. 24 Şubat 2022’de başlayan savaşın hem sosyal hem de ekonomik anlamda Ukrayna’ya verdiği zarar inanılmaz boyutta. İkinci Dünya Savaşı’nın ardından Avrupa’da yaşanan en büyük savaş olan Ukrayna’ya bu işgalin faturası oldukça ağır oldu. Binlerce Ukraynalı hayatını kaybetti, yüz binlercesi yaralandı, milyonlarcası da yaşadıkları ülkeyi terk etti. Savaşın yarattığı diğer yıkım ise ülkenin ekonomisi oldu. Ukrayna’nın yeniden imar sürecinde ise faturanın 1 trilyon dolar olacağı hem yerel hükümet hem de uluslararası kurumlar tarafından açıklandı.

Savaşın ne zaman ve nasıl sona ereceği bilinmezken, yatırımcılar Ukrayna için planlarını yapmaya başladı. Türkiye’nin önde gelen iki e-ticaret şirketi Trendyol ve Hepsiburada.com, Ukrayna pazarına girmek için çalışmalarına başlamıştı. Yeniden imara katılmak isteyen enerji şirketleri de bu sürece ilgi gösteriyor. Son yıllarda adı sıkça duyulan, ABD’de de büyük yatırım açıklayan Türk şirketi Kontrolmatik, Ukrayna pazarına girmek için çalışma başlattı. Kontrolmatik, ABD’li bir danışmanlık ve yönetim şirketiyle anlaştı. Kontrolmatik’in anlaştığı şirket ise Avrasya bölgesine yönelik çalışmalar yapan ticari diplomasi şirketi Varyag. Anlaşma ise 19 Ocak’ta onaylandı. Anlaşmaya göre ABD’li Varyag, Kontrolmatik’emobil enerji sistemleri, trafo merkezleri, enerji üretimi-dağıtımı ve iletimi konusunda mühendislik hizmetleri için ihale ve anlaşma sürecinde danışmanlık yapacak.

Adını Ukrayna’nın Çin’e sattığı ünlü uçak gemisi Varyag’dan alan şirket, Türk firması Kontromatik’e yatırım süreci ile ilgili destek verecek.

ŞİRKETİN BAŞINDA ESKİ CIA YÖNETİCİSİ VAR

Diplomasi, politik savunma, iş stratejisi, güvenlik ve istihbarat gibi çalışmalara imza atan Varyag’ın ilginç bir yönetim kadrosu var. Şirketin kurucusu ve CEO’su Glenn Corn, ABD İstihbarat ve Dışişleri topluluklarında 34 yıllık çalışan Corn, Rusya, Türkiye, Orta Asya, Güney Asya ve Orta Doğu’daki 20 yılı aşkın bir süre çalıştı. ABD’deki İstihbarat Topluluğu’nda üst düzey liderlik pozisyonlarında bulunan Glenn Corn, ABD Ordusu Rus Enstitüsü mezunu. Rusça ve Türkçe bilen, Arapça, Özbekçe ve Azeri dillerinde eğitim alan Glenn’in bir de Kangal köpeği var.

Merkezi İstihbarat Teşkilatı’nın (CIA) eski bir Kıdemli Yöneticisi olan Corn, ABD Başkanı’nın İstihbarat ve Güvenlik konularında Kıdemli Temsilcisi olarak görev yaptı. Türk şirketi Kontrolmatik, geçen yılın Aralık ayında ABD’de Güney Carolina eyaletinde 279 milyon dolarlık lityum-iyon pil hücresi ve enerji depolama sistemleri fabrikası yatırımı için teşvik almıştı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir