Visit İstanbul’la dijital kapı açıldı

GÜLDEN ÇOKTAN / İstanbul – ‘Visit İstanbul’ web portalı, ‘İstanbul Creators Club Platformu’ ve yapay zekalı turist rehberi uygulamasının tanıtıldığı toplantıda konuşan İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Ekrem İmamoğlu, dünya standartlarında turizm veri merkezi kurma hazırlığında olduklarını duyurdu. Visit İstanbul’un dünyaya açılan yeni kapısı olacağını belirten İmamoğlu, şöyle konuştu:

“Bu platform ile birlikte, tarihin bu büyüleyici kentinin turizm ekosistemini sürdürülebilir, nitelikli ve ortak akılla inşa etmenin heyecanını paylaşıyor, tüm sektör paydaşlarımızla İstanbul’un hikâyesini en yaratıcı ve özgün biçimde anlatmayı hedefliyoruz. Visit İstanbul hesapları, ‘Creators Clup’, yapay zekâ uygulaması da tıpkı İBB Miras uygulaması gibi, ‘Bosforus’ gibi, ‘İstanbul Card’ gibi İstanbul’un turizmini yeniden canlandıracak nitelik çalışmalarımızdan olacak. İstanbul’un, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin turizm hedeflerini hayata geçirerek, kentimizi hak ettiği marka şehir değerine hep birlikte kavuşturacağımızdan eminim.” 

Yapay zekalı rehber

Toplantıda verilen bilgilere göre, ‘Visit İstanbul’ web portalı, şehri ziyarete gelenleri turist olmaktan çıkarıp İstanbulluya dönüştürmeyi hedefliyor. Herkesin deneyimini erişilebilir kılma iddiasındaki Visit İstanbul, şehrin kaynaklarını ve kültürünü tüketmeyip besleyen bir yaklaşımla hazırlandı. Ayrıca İstanbullunun aidiyetini ve duyarlılığını da artıracak olan çalışma, ortak akılla İstanbul’un sesini tüm dünyaya duyurmayı hedefliyor.

Proje ile İstanbul’un yapay zekalı turist rehberinin tanıtımı da yapıldı. Şehrin ziyaretçilerine, yolculukları boyunca sesli şekilde rehberlik edecek olan uygulama, Şubat 2024’te hayata geçirilecek. ‘Istanbul Creators Club’ın da her bir içeriğin üreticisinin kendi gözünden İstanbul’u anlattığı, Visit İstanbul aracılığı ile dünyayla buluşturulacak platform olduğu anlatıldı.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*